Minsk

Minsk
Dalši metro, které se můžeme v našem malém seznamu odšrtnout je to v Minsku. 

Metro hlavního města Běloruska v Minsku bylo otevřeno roku 1984. Metro je stavěno klasickým způsobem, kde linky křižují centrum města. Nyní má metro dvě linky, a to Moskovskaya a Avtozavodskaya. Ve výstavbě je nyní i třetí linka, která by měla na svém prvním úseku být otevřena v roce 2019. Aktuálně má metro 29 stanic a délka tratí je něco málo přes 37km. Po royšíření se očekává, že bude mít 45 stanic na délce 58,3km.

Metro je stavěno v klasickém sovětském stylu. Stanice nejsou nijak výrazne zdobeny, ale nezapomínají nám připomenout bývalý režim. Stanice jsou hloubeny a to ne nijak hluboko pod zem. Proto jsou eskalátory použity jen na části stanic. Stejně jako vlaky v bývalém sovětském svazu, má i metro v Minsku rozchod 1524mm. Nástupiště jsou dlouhá 100m a široká 10m a v tunelech jezdí nám známé soupravy s oznacením 81-71.

Metro v minsku převeze přibližně 800 tisíc cestujících za den což je skorotřetina všech cetujících MHD v Minsku. Řadí se tak na 4 místo v bývalém sovětském svazu. Před Minskem je pouze Moskva, Petrohrad a Kiev.

Ani metru v Minsku se nevyhnuly tragické události. V roce 1999 se nedaleko jedné ze stanic konal velký open-air koncert, ale bohužel začalo pršet. Mnoho návštěvníků se tak snažilo schovat do vestibulu metra. To se však pro 53 lidí stalo osudným. Lidé podklouzli na schodech a následně byli ušlapáni. Druhým tragickým incidentem se stal atentát v roce 2011, kdy byla odpálena bomba na přestupní stanici Okťabrskaja. Tento bombový atentát zabil 10 lidí a nejméně 100 dalších zranil. Naše osobní hodnocení metra v hlavním městě Běloruska je pozitivní. Baví nás turnikety a žetony, které se zde používají a asi nikdy nás nepřestanou bavit staré ruské soupravy metra, které ještě před pár lety brázdily tunely pražského metra.

 

 

Galerie

Minsk | Fandíme filmu Minsk | Fandíme filmu Minsk | Fandíme filmu Minsk | Fandíme filmu Minsk | Fandíme filmu Minsk | Fandíme filmu

Written by

Eshop

beer with travel eshop

About

astrif fifth

Dva kamarádi od dětství. Máme rádi vlaky a pivo. Sem tam někam jedeme a pak o tom vyprávíme a píšeme.

Follow

Categories