Amsterdam

Amsterdam
Amsterodamský systém metra se skládá ze čtyř linek (linka 50, linka 51, linka 52 a linka 54) a celkové délky asi 100 km. Je provozován společností GVB (Gemeentelijk Vervoerbedrijf), která také zajišťuje veřejnou dopravu v Amsterdamu.

Linka 50, také nazývaná Ringlijn, je okružní linka, která obíhá okolo města a spojuje několik větších nádraží, včetně Amsterdam Centraal, Amsterdam Sloterdijk a Amsterdam Zuid. Je to nejdelší linka metra v Amsterdamu, měří přibližně 50 km a má 20 stanic.

Linka 51, nazývaná též Amstelveenlijn, spojuje Amsterdam Zuid s Amstelveen, předměstím nacházejícím se na jihozápadě města. Je to nejstarší linka metra v Amsterdamu, provoz byl zahájen v roce 1978. Má celkem 10 stanic a délka trasy je asi 7 km.

Linka 52, zvaná Noord/Zuidlijn, je nejnovější linkou metra v Amsterdamu, provoz byl zahájen v roce 2018. Spojuje severní a jižní část města, konkrétně stanice Noord a Zuid. Linka 52 má celkem 10 stanic a délka trasy je asi 9,7 km.

Linka 54, též Geinlijn, spojuje Amsterdam Zuidoost s Nieuwegein a IJsselstein, městy nacházejícími se jižně od Amsterdamu. Je to nejkratší linka metra v Amsterdamu, má celkem 10 stanic a délka trasy je asi 10 km.

Všechny linky metra v Amsterdamu jsou plně automatizované, bez řidiče. Vlaky jezdí v pravidelných intervalech, většinou každých 5 až 10 minut v pracovních dnech a každých 10 až 15 minut o víkendech. Vlaky jsou moderní a pohodlné, většinou s klimatizací a bezplatným Wi-Fi připojením.

Ceny jízdného v metru se liší v závislosti na vzdálenosti, kterou chcete jet. Pro jednotlivou jízdu můžete zakoupit lístek v automatech na stanicích metra nebo prostřednictvím aplikace pro mobilní telefony GVB. Pokud plánujete používat veřejnou dopravu v Amsterdamu často, můžete si také zakoupit 24hodinovou nebo 72hodinovou jízdenku, která vám umožní neomezené c

Galerie

Amsterdam | Fandíme filmu Amsterdam | Fandíme filmu Amsterdam | Fandíme filmu Amsterdam | Fandíme filmu

Written by

Eshop

beer with travel eshop

About

astrif fifth

Dva kamarádi od dětství. Máme rádi vlaky a pivo. Sem tam někam jedeme a pak o tom vyprávíme a píšeme.

Follow

Categories