#10
Vlakem za polární kruh

#10__Vlakem za polární kruh
  1. Den 1
  2. Den 2
  3. Den 3
  4. Den 4
  5. Den 5

16. 4. - DEN 5 

Ráno moudřejší večera, říká se, a tak jsme vstávali něco po šesté ráno. Ranní hygienu nahradila silná káva a vyrazili jsme starou Toyotou zpět do Narviku. Marcin i Katarzyna totiž od 7 hodin pracují a jít tu štreku pěšky se nám úplně nechtělo. 

8:17 

Narvik byl za ranního slunce k nerozeznání oproti včerejšímu zamračenému dni. Procházeli jsme ulicemi, které lemovaly tradiční dřevěné domy. 

Došli jsme do malého přístavu. Procházeli jsme se po nábřeží a kochali se pověstnou krásou norské přírody.

A že rozhodně je na co koukat, necháme za sebe spíš mluvit fotky. 

Pozorovali jsme Hålogalandský most, který spojuje oblast Narviku s Nordlanskou a táhne se více než jeden a půl kilometru přes celý záliv. Jedná se o nejdelší most za polárním kruhem. Působí ikonicky a zároveň celkem přirozeně zapadá do vzhledu místní hornaté krajiny. 

10:27 Narvik Krigsmuseum ( | )

Narvik se do historie zapsal během druhé světové války - mezi 8. dubnem a 9. červnem 1940 se zde odehrála slavná Bitva o Narvik, ve které se rozhodlo o obsazení Norska nacistickým Německem. A této smutné, ale významné události, je zde věnováno muzeum. A to muzeum rozhodně stojí za to! Pro návštěvníky je připravena řada interaktivních projekcí, vše v angličtině, a tak je uživatelský komfort zajištěn. 

12:01 Narvikguten Pub ( )

Zbývá nám ještě navštívit nějakou klasickou norskou knajpu. Máte rádi knížky od Joa Nesbøho? My ano, a proto jsme hledali místní variaci na hospodu Schrøder v Oslo. 

Jednu takovou jsme našli v ulici Dronningensgate. Hostů tu bylo poskromnu, obsazené byly jen dva stoly. U toho bližšího seděly dvě alkoholem již dost zmožené dámy, jejichž věk již určitě přesáhl dvě čtvrtstoletí a poměrně kvapem se blížilo i to třetí.  Pivo zde stálo přijatelných 200 Kč, tak jsme si každý dali dvě a pozorovali život kolem. Unavenější z dam si po chvilce šla zakouřit a na zledovatělém chodníku si lehla jak dlouhá, tak široká. 

12:43 Narvik Busstasjon ( )

To byl pro nás jasný signál, že v nejlepším se má končit a my polkli poslední lok a vyrazili na autobus, který nás doveze na hodinu vzdálené letiště Harstad / Narvik. 

13:50 

Celkem raritní momentka z autobusu, a to hned ze dvou důvodů. Za prvné se jízdě autobusem vyhýbáme jak to jde. Nu a druhý důvod je ten, že během našich cest přes den spím většinou já. 

14:44 Harstad/Narvik Airport ( )

Hurá, jsme na letišti a máme ještě víc než hodinu do odletu - jdeme hledat na malém letišti po záchodech nejdůležitější místo - malý výčep.

Norové nezklamali. Pípu jsme našli raz dva. Je zajímavé, že ceny jsou tu tak vysoké, že na letišti pivo stojí stejně jako na sjezdovce. Jsme samej fór, a tak se zkousíme zatvářit vážně aspon na fotce. Dopijem a jdem. Poslední pivo, možná dvě na rozloučenou...to stihnem.  

...žádnej spěch, máme 12 minut do odletu a už si to štrádujeme po odletové ploše směrem k letadlu Norwiegen Airlines. 

16:32  Samvér in dý ér

Dvouhodinový let samozřejmě trávíme nejlépe jak dovedem, a to ve společnosti kamarádů z Holandska. 

a ani výhledy tu nejsou úplně špatný..

18:04 Oslo  ( )

Přestup v Oslu a “jedno rychlý” před odletem...ještě, že tu čepujou piva do třičtvrtě litrových sklenic.

21:24 Letiště Václava Havla  ( )

Je to za námi. Během ani ne týdne jsme projeli tři království a hlavně se nám po Transsibiřské magistrále splnil další z vlakových snů - dojeli jsme vlakem za polární kruh. Všechny tři země mají vysokou, respektive jednu z nejvyšších životních úrovní. Lidé jsou milí, města upravená. Když píšu tenhle článek, tak se mi vybavují všechny vzpomínky a musím říci, že to byl jeden z nejlepších výletů, co jsme absolvovali. Už se těším, až se do Skandinávie zase vrátíme. 

« Předchozí den

Written by